ASRock Phantom Gaming PGO27QFV 27 Inch QHD (2560 x 1440) Flat QD-OLED Gaming Monitor, 360Hz 0.03ms (GTG) Response Time, 2 x HDMI 2.1; 1 x DisplayPort 1.4, 1 x Type-C (DP Alt Mode / PD 15W), Height, Swivel, Tilt Adjustment, Integrated Wi-Fi Antenna
by ASROCK
Original price
SKU 90LXA0Q0-A0E1A0V
Availability:
in stock, ready to be shipped
Buy Now and earn 1176 Loyalty Points
  • Screen Size (in): 27
  • Max Resolution: 2560x1440
  • Refresh Rate: 360Hz
  • Response Time: 0.03ms
  • Display Port: Yes
  • Height Adjustable: Yes
  • Curved Screen: No
Specifications:
o27 Inch QHD (2560 x 1440) Flat QD-OLED Display
o360Hz High Refresh Rate
o0.03ms (GTG) Response Time
o99% DCI-P3 / 138% sRGB Colour Space
oDelta E<2 Colour Accuracy
oVESA DisplayHDR™ True Black 400
oAMD FreeSync™ Premium Pro
oASRock Low Blue Light Technology
o2 x HDMI™ 2.1; 1 x DisplayPort™ 1.4
o1 x Type-C (DP Alt Mode / PD 15W)
oHeight, Swivel, Tilt Adjustment
oIntegrated Wi-Fi Antenna (Compatible with Wi-Fi 4/5/6/6E/7)
OLED
27" OLED Visual
DisplayHDR True Black 400
Enjoy deeper blacks and enhanced contrast for richer detail and a more realistic viewing experience.
Delta E
Achieve precise colors with Delta E < 2 accuracy, perfect for professional-grade editing and design.
AMD FreeSync Premium Pro
0.03ms Response Time
Advanced Thermal Technology
Pixel Clean
Logo Brightness Dimming
Automatically adjusts the brightness of static logos on the screen to reduce the risk of burn-in.
Ergonomic Design
Connectivity
PGO27QFV features a versatile range of I/O ports, including 2 HDMI™ 2.1, 1 DisplayPort™ 1.4, and Type-C with DP Alt mode and 15W power delivery. It also offers an audio out.